+38 (067) 620 31 06 , +38 (050) 347 92 06
Главная    Статьи   На свой грунт и сорт

На свой грунт и сорт

11.01.2018

На свій ґрунт і сорт

Слаборослі вегетативні підщепи по-різному реагують на ґрунтово-кліматичні умови. Часом разом із зменшенням сили росту дерев вони провокують значне здрібніння плодів.

Закінчення. Початок — №6/2014.

/Мирослав СІТАРЕК

Інститут садівництва (м. Скерневіце, Польща) GISELA 6

GiSelA 6 (синонім 148/1). Так само, як і Gisela 5, підщепа GiSelA 6 з'явилася в результаті схрещування Prunus cerasus (Schattenmorelle) iPrunus canescens. Вважається наггівкарлико-вою підщепою, на якій дерева черешні досягають 70-80% розміру дерев, щеплених на дикій черешні (вишні пта­шиній). Черешні на підщепі GiSelA 6 утворюють об'ємні кулясті крони із широким кутами галуження гілок. Дерева на цій підщепі добре ростуть на ґрунтах із малим родючим шаром й не дають кореневої парості. Рано вступають у пло­доношення, плодоносять щорічно й дуже рясно (фото 1). За якістю плодів дерева, щеплені на GiSelA 6, лише незначною мірою поступаються щепленим на GiSela 5. У гірших ґрун­тових умовах, де існує побоювання, що застосування більш карликових підщеп не принесе бажаних результатів, дерева черешні на GiSelA 6 будуть ефективнішими.

МхМ 14

Підщепу М х М 14 виведено в СІЛА й згодом запатен­товано у Франції під назвою Махта Delbard® 14 Brokforest. Підщепу отримано схрещуванням дикої черешні й антип-ки. Із трьох найвідоміїпих підщеп серії М х М, позначених номерами 14,60,97, підщепу М * М14 визнано найкращою. Розмножують її переважно методом тканинних культур. У розпліднику підщепа сильноросла, малочутлива до ко-комікозу кісточкових (Blumeriella jaapü) і бактеріального раку коренів (збудник Agrobaderium tumefaciens). Потребує більш ранньої окулізації, ніж антипка. Дерева, щеплені на М х М 14, на родючих ґрунтах ростуть досить сильними, а на менш вологих та менш багатих на поживні речовини ґрунтах - дещо слабшими. У кліматичних умовах Польщі підщепа М х М 14 порівняно з дикою черешнею посла­блює на 10-30% силу росту дерев (залежно від сорту й якості ґрунту). Саджанці на М х М14 добре вкорінюються в ґрунті, не потребують опор й утворюють лише незначну кількість кореневої парості. Черешневі сади на цій підщепі починають плодоносити на третій рік від садіїшя та є більш урожайними, ніж сади, щеплені на дикій черешні.

TABEL EDABRIZ

Підщепу Tabel Edabriz виведено з виду Prunus cerasus і за­патентовано 1990 року у Франції. Заведено вважати, що вона одна з найкарликовіших підщеп черешні. Tabel Edabriz можна розмножувати зеленими живцями або методом тканинних культур. Дерева на підщепі Tabel Edabriz кар­ликові, площа поперечного перерізу їх стовбура становить 20-40% аналогічного виміру дерев на підщепі F12/1. Уже на другий ргк від садшня вони рясно плодоносять. У саду дерева на Tabel Edabriz можуть давати поодинокі кореневі відростки, на ґрунтах, багатих на вологу та поживні речови­ни, парості утворюватиметься більше, ніж на малородючих ґрунтах. Ця підщепа лише в умовах родючих ґрунтів не викликає зменшення розміру плодів. Черешні на підщепі Tabel Edabriz потребують ретельного догляду й захисту — вони майже миттєво реагують на несприятливі умови навколишнього середовища, такі як засуха або недостатній